Co je to Hormonální jógová terapie nebo také Hormonální jóga
VYBRAT KURZ

Hormonální jógová terapie (HJT) je přírodní a holistická metodavytvořená brazilskou psycholožkou a jógovou terapeutkou, Dinah Rodrigues (96) . HJT je dynamická forma jógové terapie, která spojuje prvky klasické Hatha jógy, Kundalini jógy a tibetské techniky vedení energie.

HJT celkově podporuje plodnost, celkový zdravotní stav, zvyšuje pružnost těla a pohyblivost kloubů, posiluje imunitu a plíce, zvýšuje metabolismus, detoxikuje organismus, vylepšuje tvar postavy i stav pleti, a napomůže omlazení těla i mysli. HJT je vhodná pro úplné začátečniky, není nutné mít předchozí zkušenosti s jógou.

HJT je sestavena ze série dynamických cviků (sestavy), které jsou doprovázeny intenzivními dechovými technikami. Autorka vytvořila celkem tři sestavy (pro ženy, pro muže a pro diabetes) ve spolupráci s lékaři, fyzioterapeuty a celosvětově známými a uznávanými jógovými učiteli.

Součástí sestavy HJT jsou základní techniky, zahřívací cviky a cviky z denní sestavy, dále také koncentrace, vizualizace a relaxace (jóga nidra) k optimalizaci činnosti hormonální soustavy. Toto vše je součástí víkendového či jednodenního semináře nebo měsíčního kurzu (online), během kterého se vše společně naučíme a následně budete schopni cvičit sestavu sami doma. Praxe zvládnuté sestavy trvá cca 30 minut. Součástí výuky jsou velmi účinné protistresové cviky, které lze praktikovat kdykoliv během dne.

Sestava HJT je účinná pouze jako celek a pořadí cviků je dané, nemělo by se měnit. Pravidelné cvičení sestavy reaktivuje přirozeným způsobem produkci hormonů žláz s vnitřní sekrecí, což pomáhá harmonizovat hormonální systém a eliminuje příznaky nízkých hladin hormonů. Dále také podpoříte funkci vnitřních organů a tzv. nastartuje imunitní systém. Cvičením lze také pomáhá v prevenci osteoporózy a kardiovaskulárních onemocnění.

Výsledky se dostaví tak rychle čím častěji budete sestavu HJT cvičit. Zpočátku se doporučuje cvičit denně, poté alespoň 3-4x týdně. Pravidelným cvičením sestavy dojde ke zmírnění či úplnému vymizení příznaků spojených s hormonalní nerovnováhou bez užívání léků.

Sestava HJT pro ŽENY je vytvořena pro ženy všech věkových kategorií, které řeší problémy spojené s hormonální nerovnováhou a stresem. Sestava je preventivně doporučena ženám již od 35 let v důsledku začínajícího poklesu ženských hormonů. Sestava obsahuje speciální cviky zaměřené především na reaktivaci vaječníků, hypofýzy, štítné žlázy a nadledvinek. Pravidelné cvičení reaktivuje produkci hormonů a harmonizuje je, v důsledku čehož zmírňuje nebo odstraňuje nepříjemné doprovodné symptomy menopauzy (předčasné menopauzy), podporuje libido, zvyšuje plodnost, pomáhá při premenstruačním syndromu (PMS), bolestivé, silné nebo nepravidelné menstruaci, cystách na vaječnících (PCO), při snížené funkci štítné žlázy (hypofunkce), pomáhá také při akné, migrénách, při inkontinenci, při úzkostech, depresích, proti stresu a mnoho dalších problémů způsobených hormonální disbalancí.

Sestava HJT pro MUŽE je také nazývána hormonální jóga proti stresu a andropause. Sestava je vhodná pro muže všech věkových kategorií, kteří se chtějí cítit výborně nejen fyzicky, ale také psychicky, chtějí být ve formě či řeší problémy spojené s nízkou hladinou hormonů. Pravidelné cvičení reaktivuje hormonální produkci endokrinních žláz: varlata, štítná žláza, hypofýza a nadledvinky a pomáhá proti stresu, migrénách, snížuje funkci štítné žlázy, zvyšuje libido a plodnost, je prevencí problémů s prostatou, při úzkostech a depresích a další. Sestava se doporučuje všem mužům po 45 letech jako prevence. Doporučuje se také stresovaným mužům a všem mužům s příznaky nízkých hladin hormonů.

Sestava HJT pro DIABETES je výborná nejen pro diabetiky, ale také jako prevence pro ty, kteří mají diabetes v rodině a chtěli by propuknutí této nemoci předejít. Sestavu cviků pomáhá při léčbě diabetu typu 1. i 2., blahodárně působí na slinivku, slezinu a játra (při vyšší konzumaci medikamentů či alkoholu). Dále působí také na pohlavní žlázy (zvýšení libida, plodnost), nadledvinky a štítnou žlázu. Pravidelným cvičením také posílíte či přímo nastartujete svůj imunitní systém.


Cíle Hormonální jógová terapie, která působí na organismus jako celek, přičemž účinkuje na několika úrovních současně:
  • Tělesná úroveň – posiluje svaly, napomáhá správnému držení těla, posiluje kosti, tvaruje tělo, zvyšuje pružnost a ladnost pohybů
  • Fyziologická úroveň – znovu aktivuje tvorbu hormonů, snižuje intenzitu symptomů menopauzy, zabraňuje výskytu onemocnění způsobených nízkou hladinou hormonů
  • Psychická úroveň – pomáhá zvládat stres, odstraňuje nespavost, napravuje emoční nerovnováhu, odstraňuje depresi a další emoční problémy spojené s poklesem hladin hormonů
  • Energetická úroveň – aktivuje individuální energii, přináší vitalitu a duševní pohodu, zvyšuje vstřebávání prány (síla, energie, vitalita), aktivuje žlázy, které tvoří hormony

Základní techniky používané při cvičení:
  • Bhastrika – dynamický a silný břišní dech, který masíruje břišní orgány
  • Dynamické ásany – pozice, které pracují nejen s pánevní oblastí, ale také celkově působí na pohybový aparát
  • Tibetská technika vedení energie – mentální technika, která soustředěním pozornosti do žláz s vnitřní sekrecí či orgánů podporuje celkový účinek cvičení

Kontakt
radkaexnaryoga@gmail.com
Kontakt
radkaexnaryoga@gmail.com